Pořídili jste si domů okřídleného mazlíčka a chcete si s ním jednou za čas pořádně promluvit? V tom případě ho musíte naučit mluvit, jinak si s ním moc nepopovídáte. Jeho křiku totiž pravděpodobně nebudete rozumět. Naštěstí papouškové jsou velice inteligentní tvorové, které opravdu snadno naučíte dovednosti mluvení. Jenom tedy musíte být obrnění trpělivostí, která je dnes mezi lidmi nedostatkovým zbožím. Pokud však máte trpělivosti dostatek, pokud jste už postavili ptačí klec ze stavebnice Aluhobby, pak pro vás máme několik rad a tipů, jak svého okřídleného společníka naučit první slova.
O papoušcích lze říct, že od vás leccos pochytí - dokonce i slova, která říkáte. Proto mnozí chovatelé doporučují, abyste před papoušky nepomlouvali tchýni nebo jiné rodinné příslušníky, kteří pravidelně navštěvují vaši domácnost.
Tipy a rady, jak naučit papouška mluvit
- Zmiňovaná trpělivost je skutečně na místě. Nepočítejte s tím, že papouška naučíte prvním slovům během pár hodin, co se do učení pustíte. Někteří papouškové se svá první slova naučí až po roce a více.
- Nepřeceňujte výběr prvního slova, které mazlíčka naučíte. Ideálním prvním slovem je slovo, které obsahuje samohlásky e, i nebo u. Zároveň by první slovo papouška mělo být jednoduché a zvučné.
- Při učení nových slov vyslovujte každé nové slovo velice zřetelně a jasně, také pečlivě. Papoušek vám musí stoprocentně rozumět.
- Pokud po vás papoušek zopakuje úspěšně slovo, nezapomeňte ho pochválit. Chvála patří k úspěchu, stejně tak je důležité, aby byla viditelná vaše radost z pokroku, který papoušek dělá. Pokud je radost znatelná, papoušek se dál víc snaží se naučit nová slovíčka.
- Slova, která papouška chcete naučit, vyslovujte vlídným a milým, přívětivým hlasem. Papoušek nesmí vnímat naléhavost ve vašem hlase nebo zlobu, jinak se dané slovíčko opravdu nenaučí.